Vairākus augu aizsardzības līdzekļus varēs iegādāties tikai ar apliecībām
Ilze Bičevska

 
ILZE BIČEVSKA
Redakcijā vērsās kāds mazdārziņu īpašnieks, kurš acīmredzot ir iecienījis veikalos brīvi nopērkamos augu aizsardzības līdzekļus, kas noder pret tādiem augu kaitēkļiem kā kolorado vaboles, laputis vai tamlīdzīgiem gaidāmās ražas apdraudētājiem. Cilvēku ir aizskāris tas, ka viņam veikalā ir pateikts, ka drīzumā vienu vai pat vairākus  šos herbicīdus vai pesticīdus speciāli nesagatavota persona iegādāties nevarēs. Lasītājs bija pat minējis konkrētu datumu — 1. jūlijs, pēc kura  stāsies spēkā aizliegums. 
 
Nav dūmu bez uguns
   Augu aizsardzības lī­dzekļi (AAL) ir klasificēti: otrajā klasē atrodas tikai tie, kas nopērkami, ja tiek uzrādīta speciāla apliecība, kas savukārt iegūstama pēc tam, kad apmeklēti kursi, dzirdēta programma, iegūtas zināšanas. Savukārt trešajā tie, ko mazos iepakojumos var iegādāties ikviens. Un pircēji pārsvarā ir mazdārziņu īpašnieki. Trešās klases AAL produkcijas iegādei apliecība nav vajadzīga. Protams, uz katra AAL iepakojuma ir instrukcija, kā tas lietojams, kā arī norādīta toksiskuma pakāpe, bet...
   —  Mēs savā veikalā ļoti sekojam līdzi izmaiņām Valsts augu aizsardzības dienesta mājaslapā. Tas mums ir jādara kā AAL tirgotājiem, lai laicīgi zinātu, kas no 3. saraksta ir laukā. Un izskatās, ka pamazām no tā būs laukā ļoti daudz pesticīdu un herbicīdu. Kāpēc? Tāpēc, ka cilvēki rīkojas ļoti nesaprātīgi un preparātus nevis smidzina, bet ar tiem šķaidās. Tagad, kad viens otrs agrāk atļautais AAL vairs nav nopērkams, mēs veikalā dabūjam dzirdēt visu, ko par to domā dārziņa īpašnieks, — stāsta SIA «Sedumi» dārza nodaļas vadītāja Agnese Vilcāne. Uz jautājumu, kā tas nākas, ka tirgotājs, kuram taču no katras pārdotās AAL pudelītes nāk peļņa, tomēr iestājas par zaļāku domāšanu un rīcību, A. Vilcāne atbild, ka arī viņa dzīvo šajā valstī un esot domājusi par to, kādas laika gaitā būs sekas tieši pašam cilvēkam, ja tas turpinās šādi rīkoties.
 
Ierobežojumi domāti, lai aizsargātu cilvēku
   To, ka šie ierobežojumi pirmām kārtām ir domāti pašu cilvēku veselības pasargāšanai, telefona sarunā uzsvēra arī Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Augu aizsardzības līdzekļu reģistrācijas daļas vadītāja Regīna Čūdere. 
   — Nepietiek, ka uz iepakojuma ir tikai uzrakstīts «Toksisks». Jābūt arī sīkākam izskaidrojumam: kādā veidā, kādas būs sekas. Tās nav ES regulas, kas mums liek šādi rīkoties — ierobežot AAL brīvu tirdzniecību. Dalībvalstis pašas nosaka kritērijus, pēc kuriem reģistrēt AAL lietošanai neprofesionālajiem lietotājiem — Latvijas gadījumā 3. klasē. Šogad līdz 1. jūnijam saskaņā ar ES regulu visiem augu aizsardzības līdzekļiem ir jāveic pārklasifikācija, kuras rezultātā dažiem līdz šim šajā klasē reģistrētajiem AAL saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem 3. reģistrācijas klase var tikt anulēta, — stāsta R. Čū­dere.
   Viņa skaidro, ka Latvijā Ministru kabinets ir noteicis divus galvenos kritērijus: 3. klasē nedrīkst būt AAL, kas klasificēti kā akūti toksiski, norijot, ieelpojot vai nonākot cilvēka organismā caur ādu, kas ir mutagēni vai toksiski reproduktīvajai sistēmai, kā arī tie, kas var izraisīt no­pietnus acu bojājumus. Šo bīstamību uz līdzekļa marķējuma apzīmē ar burtu un ciparu (piemēram, H301 — toksisks, ja norij). 
   Otrs kritērijs, pēc kura līdzekli reģistrē vai nereģistrē 3. klasē — kāda ir tā iedarbības pakāpe uz cilvēku? Ja, neizmantojot individuālos aizsardzības līdzekļus, lietošanas laikā vai pēc lietošanas līdzeklis nepārsniedz pieļaujamo iedarbības pakāpi, to iekļauj 3. reģistrācijas klasē. Ja izpildās viens no šiem kritērijiem, augu aizsardzības līdzeklis vairs nevar tikt reģistrēts 3. klasē.
   — Veicot pārklasifikāciju, «Fastac 50», «Kestac 50», «Acrobat Plus», «Dithane NT» un «Decis Mega» tika klasificēti kādā no iepriekš­minētajām bīstamības kategorijām. Piemēram, «Decis Mega» ir akūti toksisks norijot (H301). Pār­klasifikācijas procesā nav izslēgts, ka vēl kāds līdzeklis, kurš patlaban ir 3. klasē, varētu tikt atstāts tikai 2. klasē, — turpina R. Čūdere.
   Un tā «Fastac» 100 ml iepakojumā atvadīsies no sava bez apliecības esošā pircēja aptuveni jūlija vidū. Citi — vēlāk. Kā skaidro VAAD speciāliste, process ir t.s. plūstošs: kamēr pārbauda, kamēr sakārto dokumentāciju, tad vēl pārejas laiks, kas tiek dots, lai pārdevēji pagūtu iztirgot iekrāto preci. Maigāku attieksmi  nekā pesticīdi varētu sagaidīt herbicīdi (AAL, kas domāti slimību apkarošanai).
   Bet pārlieku lielajiem ķīmijas piekritējiem mazdārziņos tiešām slikto ziņu ir vairāk. Minētie AAL viņiem vairs brīvi nebūs pieejami. Un tas tikai paša cilvēka veselības labā. Protams, arī ar ķīmiju «pārsālīts» augs vairs nav laba lieta. Kā piezīmēja A. Vilcāne, viņa patlaban vairāk uzticas lielveikalu dārzeņiem, augļiem un ogām, nekā tirgū pie tantiņas pirktajām, jo lielražotājus pamatīgi kontrolē, bet tantiņu — neviens. 
   —  Dažs labs, ieraudzījis uz jāņogām laputis, nevis pastrādā, noraujot dažas lapas no krūma, bet skrien uz veikalu pēc miglojamā; nevis norauš kolorado vaboles ar slotu no kartupeļu lakstiem, bet miglo; nevis kāpostu taureņa apkarošanai izmanto vecos labos pelnus, bet ķīmiķo, — teic A. Vilcāne.
Ko nu? Izeja ir: VAAD rīko kursus, kuru apmeklētāji var iegūt beigšanas apliecību, tādējādi arī AAL iegādes atļauju. Pirmreizējie kursi ilgst divas dienas un maksā dažus desmitus eiro, atkārtota apliecība vajadzīga pēc pieciem gadiem, un tad kursi vairs ilgst tikai vienu dienu. 
   Protams, cilvēks ne vienmēr rīkojas kā homo sapiens, bet ir cerība, ka, apmeklējis šādas mācības, tas tomēr nemiglos bez aizsargbrillēm, respiratora un halāta, kā arī «nepārsālīs» ar AAL devām.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. līkais vecis
    līkais vecis
    pirms 9 gadiem

    To,ka kolorādo vaboles pietiek ar slotu noslaucīt no kartupeļu lakstiem,dzirdu pirmo reizi,bet lai nu tā būtu,katrs var izmēģināt.Mazdārziņos jau nu var iztikt bez ķīmijas,cita lieta lielajās platībās.Piemēram,lakstu puvi gan tomātiem gan kartupeļiem var lieliski apkarot ar vājpiena un ūdens maisījumu,bez tam to var miglot arī profilakses nolūkā, nekāda skāde ne augiem ne augsnei būs.Daru tā jau ilgus gadus. Par lieguma efektivitāti gan šaubos,jo ķīmijas māni tos pārpirks no apliecību turētājiem un visa lieta.

    Atbildēt

Pievienot komentāru